امروز برابر است با :10 خرداد 1403

احمد عزیزی

احمد عزیزی، شاعر معاصر کُرد در ۴ دی ماه ۱۳۳۷ در سرپل ذهاب به دنیا آمد.

احمد عزیزی، شاعر معاصر کُرد در ۴ دی ماه ۱۳۳۷ در سرپل ذهاب به دنیا آمد.

 • دوران زندگی‌ احمد عزیزی

احمد عزیزی در خانواده‌ای کُرد در سرپل ذهاب استان کرمانشاه به دنیا آمد. وی در کودکی با عشایر سیاه چادرنشین حشر و نشر فراوان داشت و قبل از رفتن به دبستان، خواندن و نوشتن را بدون داشتن معلم و تنها از روی کنجکاوی و تأمل و دقت از نوشته‌های روی تابلوها و اسامی خیابان‌ها و… به خوبی فرا گرفت. وی قبل از پیروزی انقلاب به دعوت شمس آل احمد به تهران رفت و دیداری نیز با مرتضی مطهری داشت. وی با آغاز جنگ به همراه خانواده به تهران نقل مکان نمود و برای مدتی ساکن شهرستان نور شد سپس در تهران اقامت گزید و به همکاری با روزنامه جمهوری اسلامی پرداخت.

عزیزی سرودن شعر را از سال‌های جوانی با مجله جوانان آغاز کرد. وی از پانزدهم اسفندماه ۱۳۸۶ بعلت کاهش سطح هوشیاری ناشی از تشنج، بیماری قلبی و کلیوی در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان امام رضا کرمانشاه بستری بود. با تأکید رهبر جمهوری اسلامی ایران پس از دیدار با وی، مسئولان بر آن شدند که وی را جهت درمان به خارج از کشور اعزام کنند.

 • فعالیت های ادبی احمد عزیزی

احمد عزیزی آثار شعر و نثر ادبی متعددی دارد؛ و شاعری با سبک منحصر به فرد است که این سبک بصورت مثنوی در -کفشهای مکاشفه- جلوه کرده‌است تمایل سبک وی به معنویت و عرفان اسلامی با فرم جدیدی از مثنوی -ملهم از مثنوی مولوی- در شعر معاصر بی‌نظیر است. این سبک تاثیر بسیار زیادی در شعر معاصر گذاشته‌است. اشعار عزیزی با عرفان اسلامی آمیختگی دارد و تمجید از اهل بیت در بیشتر آثارش موج می‌زند. او مثنوی هایش را غالبا با وصف طبیعت آغاز می کند و با تمهیدات گوناگون و با توسل به مناسبات و ترکیبات نو وتجنیسات سنتی، رفته رفته به موضوع اصلی گریز می زند. وی در ساختن ترکیبات نو به شیوه شعرای سبک هندی نیز مهارتی خاص دارد. برای نمونه میتوان به این ترکیب ها اشاره کرد: جبرئیل آباد الهام، اب بازی های فطرت، تابستان عزلت، تب خیس تکلم، درختان پا به ماه و کولیان شبنم فروش.

 • دورهٔ بیماری احمد عزیزی

احمد عزیزی در ۱۵ اسفند ۱۳۸۶ تا ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ بر اثر اختلالات کلیوی دچار اغما شد و در بیمارستان امام رضای کرمانشاه (بخش آی‌سی‌یو) بستری گردید و پس از آن به‌مدت ۹ سال (تا پایان عمر) در سطح هشیاری کمتر از نرمال سپری کرد. حال عمومی او پس از سه سال به حدی رسید که وی نسبت به محرکهای بیرونی، پاسخهای غیر کلامی نشان می‌داد و می‌توانست سخنان اطرافیان را بشنود و عکس‌العمل نشان دهد.

سید علی خامنه‌ای در ۲۸ مهر ۱۳۹۰، طی سفرش به کرمانشاه، از احمد عزیزی در بیمارستان امام رضا دیدار کرد.

عزیزی در بیمارستان کرمانشاه بستری بود و طبق نظر پزشکی در آبان ۱۳۹۱ اعلام شد حال عمومی وی تغییر خاصی نداشته اما هشیاری او نسبت به قبل بهتر شده است، اگرچه هنوز توانِ صحبت‌کردن نداشت.

احمد عزیزی در ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ دچار نارسایی و انسداد روده شد. دو روز بعد، تحت یک عمل جراحی اضطراری قرار گرفت که به‌علت ریسک بالا، یک روز بعد از عمل، منجر به مرگ وی شد.

 • مهمترین آثار احمد عزیزی

به فارسی

 1. سیل گل سرخ” ۱۳۵۲
 2. “کفش‌های مکاشفه” ۱۳۶۷
 3. “شرجی آواز” ۱۳۶۸
 4. “ترجمه زخم” ۱۳۷۰
 5. “خواب‌نامه و باغ تناسخ” ۱۳۷۱
 6. “رودخانه رؤیا” ۱۳۷۱
 7. “باران پروانه” ۱۳۷۱
 8. “غزالستان”
 9. “روستای فطرت”
 10. “ناودان الماس”
 11. “ترانه‌های ایلیایی”
 12. “یک لیوان شطح داغ”
 13. “قوس غزل”
 14. “طغیان ترانه”
 15. “ملکوت تکلم”
 16. “رؤیای رویت”

به کُردی

ع‍زی‍زی‌، اح‍م‍د، شوون میلکان: مجموعه اشعار کُردی، کرمانشاه: دیباچه‏‫، ۱۳۹۶.

 • درگذشت

احمد عزیزی پس از ۹ سال اغما در بیمارستان امام رضای کرمانشاه و به‌دنبال انسداد روده، بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۵ در سن ۵۸ سالگی درگذشت.

احمد عزیزی

عکسی از شاعر معاصر کُرد احمد عزیزی

احمد عزیزی

عکسی از احمد عزیزی در بستر بیماری

احمد عزیزی

عکسی از تندیس احمد عزیزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.