امروز برابر است با :10 خرداد 1403

ابراهیم یونسی

ابراهیم یونسی، نویسنده و مترجم ایرانی در سال ۱۲ خرداد ۱۳۰۵ در شهر بانه به دنیا آمد.

ابراهیم یونسی، نویسنده و مترجم ایرانی در سال ۱۲ خرداد ۱۳۰۵ در شهر بانه به دنیا آمد.

 • زندگی نامه

ابراهیم یونسی داستان نویس و مترجم کرد زبان در ۱۳۰۵ خورشیدی در شهر بانه چشم به جهان گشود. ابراهیم یونسی از همان ایام کودکی از نعمت مادر محروم شد و با پدر به زندگی ادامه داد. وی نخستین استاندار کردستان ایران، پس از انقلاب ۵۷ و در دولت مهدی بازرگان بود. ابراهیم یونسی از افسران بازمانده شبکه نظامی حزب توده ایران در سال‌های پیش از کودتای ۲۸ مرداد است. او پس از کودتا نیز سال‌ها در زندان ماند و محکوم به اعدام شده بود.

 • دوران زندان

در سال ۱۳۲۹ خورشیدی اتفاقی ناگوار سرنوشتش را به مسیر نامعلوم برد و هنگام انجام وظیفه، گلوله ای به پای چپ وی اصابت کرد و پزشکان مجبور شدند، پای او را قطع کنند و به دلیل آنکه یک پای خود را در ارتش از دست داده بود، یک درجه تخفیف گرفت و به حبس ابد محکوم شد.

یونسی از اینجا دیگر راهش را یافته است. راهی که تا پایان عمر به آن ادامه می دهد. بخاطر رسیدن به آزادی، راهی زندان می شود. آرزوهای بزرگ چارلز دیکنز را در زندان ترجمه می کند. ابراهیم یونسی در این ارتباط می گوید:

همان ایامی که در زندان بودم از سیاوش کسرایی که برادرش جزو زندانی‌ها بود و او مرتب به ملاقاتش می‌رفت، درباره ترجمه آرزوهای بزرگ چارلز دیکنز پرسیدم.

سیاوش کسرایی، یونسی را تشویق به ترجمه این اثر می کند و یونسی چنین می کند. کتاب، زیر نظر سیروس پرهام منتشر می شود و در سال ۱۳۳۶ خورشیدی در حالی که مترجم در زندان بود، دانشگاه تهران آن را بهترین ترجمه سال می شناسد. جادو شده نوشته سولومون رابینوویچ نویسنده‌ روسی یهودی، خانه‌ قانون‌زده دیکنز و اسپارتاکوس هوارد فاست از ترجمه های دیگر او در ایام زندان است.

یونسی در سال ۱۳۴۱ خورشیدی هنر داستان نویسی را به عنوان نخستین ترجمه عرصه داستان نویسی در اسارت تالیف کرد و در همان سال به چاپ رساند. در سال ۱۳۴۱ خورشیدی از زندان آزاد شد و همزمان با محمد قاضی از نویسندگان و مترجمان بزرگ در یک شرکت دانمارکی استخدام می شود. یونسی در سال ۱۳۴۴ خورشیدی به عنوان مترجم و محقق به استخدام مرکز آمار ایران در آمد و بعدها به ریاست آن مرکز رسید. در سال ۱۳۵۰ به قصد ادامه تحصیل به فرانسه رفت و با درجه دکتری اقتصاد از دانشگاه سوربن فرانسه فارغ التحصیل شد.

 • نخستین استاندار کردستان پس از انقلاب

پس از انقلاب، مدت کوتاهی استاندار کردستان بود. او در تیر ۱۳۵۸ خورشیدی بنا به دلایلی از مقام استانداری کردستان استعفا داد و به تهران رفت. او علت استعفای خود را تصمیم هایی که «در تهران بدون مشورت با استاندار و بدون شناخت عینی منطقه کردستان، پیرامون این استان گرفته و به اجرا در می آمد»، دانست. او پس از استعفا برای همیشه کار نویسندگی و مترجمی را ادامه داد.

او در این خصوص چنین گفته است:

من پولی برای درمان بیماری خود در خارج از کشور ندارم. من فقط یک حقوق کارمندی می گیرم.

آثار برجسته یونسی

 • نوشته‌ها

  مصاحبه با ابراهیم یونسی در دوران استانداری

 1. هنر داستان‌نویسی (۱۳۴۱)
 2. دلداده‌ها (رمان، ۱۳۷۲)
 3. رؤیا به رؤیا
 4. زمستان بی بهار
 5. مادرم دو بار گریست – (رمان، ۱۳۷۷)
 6. کج‌کلاه و کولی – (رمان)
 7. گورستان غریبان – (رمان، ۱۳۵۸)
 8. زمستان بی‌بهار – (رمان، ۱۳۸۲)
 9. شکفتن باغ – (رمان، ۱۳۸۳)
 10. دادا شیرین – (رمان)
 11. اندوه شب بی پایان
 12. دعا برای آرمن – (رمان، ۱۳۷۷)
 13. خوش آمدی – (رمان، ۱۳۸۱)
 14. جنگ سایه‌ها و یک داستان دیگر (داستان فارسی)

ابراهیم یونسی در کنار بهمن قبادی

یونسی عمرش را وقف نوشتن کرد. ۸۳ اثر از این نویسنده و مترجم به جامانده است. از جمله ترجمه های وی می توان به دن کیشوت، سه تفنگدار برای نوجوانان، خانه قانون زده و داستان ۲ شهر از چارلز دیکنز، اسپارتاکوس از هوارد فاست، طوفان از ویلیام شکسپیر، آشیانه عقاب از کنستانس، دن کیشوت، پشه بینی‌دراز، سگ شمال، آرزوهای بزرگ، اسپارتاکوس، خیاط جادوشده، سه رفیق، طوفان، آشیان عقاب، یک جفت چشم آبی و اگر بیل استریت زبان داشت، اشاره کرد.

بسیاری از آثار داستانی ابراهیم یونسی در فضای کردستان است و خواننده به راحتی می تواند درک کند که خیلی از فضاهای رمان فضای جغرافیای، فکری و شخصیتی زادگاهش است. یونسی با زبان شناسی و تسلط بر زبان کردی توانست بر مخزن واژگان فارسی، واژه بیافزاید. او در حوزه‌ زبان‌شناسی و ادبیات کتاب هایی همچون جنبه‌های رمان ای. ام. فورستر، سیری در نقد ادب روس و دفتر یادداشت‌های روزانه یک نویسنده فئودور داستایوفسکی را تالیف کرد. در حوزه داستان و رمان می توان از کتاب هایی مانند گورستان غریبان، دلداده‌ها، فردا، مادرم دو بار گریست، کج‌کلاه و کولی، داداشیرین، شکفتن باغ، خوش آمدی و دعا برای آرمن نام برد. صهیونیسم، تجارت اسلحه، آمریکای دیگر، جنبش ملی کرد، روابط ایران و ترکیه و مسأله کرد از جمله آثار یونسی در حوزه تاریخ و سیاست است. زمستان بی‌بهار هم کتابی به شمار می رود که در سال ۱۳۸۲ خورشیدی به قلم یونسی منتشر شد. این کتاب شامل خاطرات یونسی از کودکی تا آزادی از زندان است.

 • بیماری و وفات

ابراهیم یونسی از سال ۱۳۸۸، به بیماری آلزایمر مبتلا شد و در ۱۹ بهمن ۱۳۹۰ خورشیدی بر اثر آلزایمر، چشم از جهان فروبست. به خواست خودش در زادگاهش بانه با حضور هزاران فرهنگ دوست و ادیب به خاک سپرده شد.

زندگی نامه ابراهیم یونسی + بصورت ویدیویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.